|
|
The Sleepy Eye Herald Dispatch - Sleepy Eye, MN
  • Sleepy Eye United track results

  • Indian Relays

    The Sleepy Eye Unified boys and girls track team did well in the four school Indian relays held in Sleepy Eye last Tuesday. Teams from St. James, BOLD and Springfield/Cedar Mountain/Comfrey participated. The girls did especially well with five first place finishes and six second place finishes.

     


    • email print
  • SEU girls results
    First place
    Jamie Marti – 200 meter –27.29
    Kari Schumacher – 3200 meter – 13:20
    Mariah Salfer – 100 meter hurdles - 18.1
    4 x 200 meter relay (Nikki Carr, Jessica Schmitz, Becca Schmitz, Jamie Marti) – 1:50.8
    4 x 100 meter relay (Nikki Carr, Jessica Schmitz, Becca Schmitz, Jamie Marti) – 51.82
    Second place
    4 x 800 meter relay (Kari Schumacher, Jessica Busch, Sabrina Portner, Mariah Salfer) – 4:37
    Kennedy Pelzel – 1600 meter - 5:44
    Mariah Salfer – 300 meter hurdles – 52.67
    Megan DeMaris – 3200 meters – 13:44
    Jessica Schmitz – triple jump – 31’ 6.5”
    Becca Schmitz – high jump – 4’8”
    Third place
    4 x 400 meter relay (Natalie Schwartz, Jessica Busch, Sabrina Portner, Mariah Salfer) - 4:37
    Jamie Marti – triple jump – 31’ 3.2”
    Sabrina Portner – 100 meter hurdles – 19.0
    Jessica Busch – 300 meter hurdles – 53.96
    Fourth place
    Kari Schumacher – 400 meter – 1:06.1
    Nikki Carr – 100 meter – 14.0
    Nikki Carr – long jump – 13’ 5.5”
    Jessica Busch – 100 meter hurdles – 19.1
    Courtney Schmitt – 200 meter – 29.34
    Boys results
    First place
    Michael Sprenger – 110 meter hurdles – 18.0
    Michael Sprenger – 300 meter hurdles – 42.25
    Mario Gomez – 1600 – 4:54
    Mario Gomez – 800 – 2:08
    Sleepy Eye
    Invitational
     SEU girls results
    First place
    4 x 800 meter relay (Natalie Schwartz, Hayley Neid, Kari Schumacher, Kennedy Pelzel) – 10:36
    100 meter - Nikki Carr - 13.25
    200 meter - Nikki Carr - 27.3
    Kari Schumacher – 3200 meter – 13:32
    4 x 200 meter relay (Nikki Carr, Jessica Schmitz, Becca Schmitz, Courtney Schmitt) – 1:51.83
    4 x 100 meter relay (Courtney Schmitt, Sam Walter, Jessica Schmitz, Becca Schmitz) – 53.5
    800 - Hayley Neid - 2:41
    1600 - Kennedy Pelzel - 5:39
    Triple jump - Jessica Schmitz - 31’ 9.75”
    Second place
    Kennedy Pelzel – 1600 meter - 5:44
    100 meter hurdles - Mariah Salfer – 17.67
    300 meter hurdles - Mariah Salfer –  50.65
    Triple jump - Hayley Neid - 28’ 9.25”
    Third place
    100 meter hurdles - Jessica Busch –18.47
    300 meter hurdles - Jessica Busch –  53.19
    Triple jump - Jessica Busch - 27’ 10”
    800 - Ellen Mathiowetz - 2:53
    Long Jump - Nikki Carr - 13’ 9.5”
    Boys results
    First place
    Michael Sprenger – 110 meter hurdles – 17.6
    Michael Sprenger – 300 meter hurdles – 45.8
    Mario Gomez – 1600 – 4:49
    Mario Gomez – 800 – 2:08
    4x100 - (Jaden Wait, Ken Capacia, Ruben Astorga, Jared Kuebler) - 50.1
    Triple jump - Dillon Kober - 36’ 6.75”
    Second place
    100 - Dillon Kober - 12.08
    200 - Dillon Kober - 24.44
    Long jump - Jake Lilleodden - 17’ 8.5”
    Third place
    3200 - Brandon Roiger - 12:16
      • calendar